PreshevaPRESS

Rikthehet ora dimërore, të shtunën mbrëma, lëvizin akrepat

E diela e fundit e tetorit 2019, datë 27, do të shënojë ndërrimin e akrepave të orës, të cilat shkojnë 60 minuta prapa.


Për vendet e Bashkimit Europian, ora e gjithë zonës do të ndryshojë në të njëjtin çast, për të pasur një orë më shumë dritë, deri ne 29 mars 2020, kur do të kthehet sërish ora verore.

Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës dhe kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën, në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike.

Ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj europian nga viti 1981 dhe është rinovuar çdo katër vjet.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Organizata “Iniciativat Qytetare” nga Beogradi ka hapur konkurs për punë praktike në mediat lokale

PreshevaPRESS

Parashikimi i motit për këtë javë

PreshevaPRESS

Historia e gënjeshtrave dhe shakave të 1 prillit

PreshevaPRESS