PreshevaPRESS

Të gjitha detajet rreth aksidentit të autobusit nga Kosova në Krushevc të Serbisë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), njofton se qytetarët e aksidentuar në mbrëmjen e së martës në Krushevc të Serbisë, të cilët po udhëtonin tranzit me autobusë drejt Sllovenisë, kanë vazhduar udhëtimin e tyre pas marrjes së trajtimit mjekësor.


Siç njofton MPJD, nga ky grup, një udhëtare nuk e ka vazhduar udhëtimin me vetëdëshirë dhe është në pritje të transportit privat.

Tutje, në njoftimin dërguar mediave, thuhet se nga vizitat dhe bashkëbisedimi me të lënduar, në autobus me rastin e aksidentit kanë qenë 78 udhëtarë dhe prej tyre 16 kanë pranuar trajtim mjekësor si pasojë e lëndimeve.

“MPJD-ja me të pranuar informacionin, përmes Zyrës Ndërlidhëse në Beograd ka komunikuar me autoritetet për ngjarjen dhe për të lënduarit dhe zyrtarët nga Zyra jonë Ndërlidhëse kanë dalë në vendin e ngjarjes. Në funksion të ofrimit të asistencës dhe përkujdesjes institucionale, zyrtarët tanë i kanë vizituar të lënduarit edhe në Qendrën Spitalore”, thuhet në njoftim.

“MPJD-ja falënderon autoritetet në vendin e ngjarjes për asistencën dhe trajtimin mjekësorë të të lënduarve”, përfundon njoftimi i tyre.

Kujtojmë që një autobus i kompanisë për transportit të udhëtarëve “Zhitia Turist” që udhëtonte në drejtimin Prishtinë – Graz, është aksidentuar në afërsi të Krushevacit në Serbi mbrëmjen e së martës.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Rama ka bërë të ditura masat lehtësuese që nisin nga sot

PreshevaPRESS

ZIJADIN SELA: MAQEDONIA S`KA PASUR ZGJEDHJE TË LIRA

PreshevaPRESS

VV NË SHQIPËRI ME PROTESTË KUNDËR VUÇIQIT E DODIKUT

PreshevaPRESS