PreshevaPRESS
Foto:EPA-EFE/ABIR SULTAN

Publikohen çmimet e reja të karburanteve për shtatë ditët e ardhshme

Çmimi maksimal i euro dizelit për shtatë ditët e ardhshme do të mbetet 215 dinarë, ndërsa çmimi maksimal i benzinës euro premium BMB 95 do të jetë 190 dinarë, njoftoi Ministria e Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit.


Këto çmime do të vlejnë deri të premten e ardhshme, kur ministria do të publikojë një listë të re çmimesh.

Çmimi i naftës në krahasim me çmimet e kësaj jave nuk ka ndryshuar, ndërsa benzina është bërë më e lirë për dy dinarë.

Çmimi më i lartë me pakicë i Eurodieselit, sipas dekretit të përcaktuar nga Qeveria e Serbisë, fitohet kur çmimi mesatar i shitjes me shumicë të këtij derivati ​​rritet për shtatë dinarë.

Në të njëjtën mënyrë llogaritet edhe çmimi maksimal i Euro premium BMB 95 – çmimi mesatar me shumicë i këtij derivati ​​në territorin e Serbisë është rritur për shtatë dinarë.

Eurodieseli javën e kaluar ka kushtuar maksimumi 215 dinarë për litër, ndërsa benzina 192 dinarë.

Zbatimi i rregullores për çmimet e kufizuara të këtyre dy llojeve të karburanteve është shtyrë deri në fund të korrikut.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Regjisori me prejardhje nga Presheva i sjell edhe një çmim ndërkombëtarë Kosovës

PreshevaPRESS

Rritet çmimi i polisës së obligushme të sigurimit për automjetet

PreshevaPRESS

Stuhia diellore nesër do të godasë Tokën

PreshevaPRESS