PreshevaPRESS

Nancy Pelosi zbarkon në Tajvan mes tensioneve në rritje me Kinën

Nancy Pelosi ka zbarkuar në Tajvan për një vizitë të diskutueshme në ishullin e vetëqeverisur, duke përshkallëzuar tensionet tashmë të rritura me Kinën.

Avioni i kryetares të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së u ul në aeroportin Songshan në Taipei rreth orës 22:45 me orën lokale të martën. Ajo u përshëndet nga ministri i jashtëm Joseph Wu dhe përfaqësuesja e SHBA në Tajvan, Sandra Oudkirk dhe pritet të takohet me presidentin Tsai Ing-wen të mërkurën në mëngjes.

Kina, e cila e konsideron Tajvanin si territorin e saj, ka paralajmëruar vazhdimisht për hakmarrje nëse Pelosi viziton, duke thënë se ushtria e saj “nuk do të rrijë kurrë duarkryq”.

Më herët të martën, një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze akuzoi SHBA-në për “mospërfillje të pamatur” dhe tha se do të “mbahej përgjegjëse dhe do të paguante çmimin për dëmtimin e sovranitetit dhe interesave të sigurisë së Kinës”.

Vizita duket se ka nxitur nivele të larta të lëvizjes dhe përgatitjeve ushtarake midis ushtrive kineze, tajvaneze dhe amerikane.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës (PLA) thuhet se zhvendosi disa anije luftarake dhe avionë pranë vijës mesatare – një kufi jozyrtar midis Kinës dhe Tajvanit në ngushticën e Tajvanit. Sipas postimeve të shumta në mediat sociale, ai kaloi gjithashtu dhjetëra tanke dhe automjete të tjera të blinduara përmes qytetit kontinental kinez të Xiamen, i cili është vetëm tre milje (5 km) përtej ujit nga ishulli periferik Kinmen i Tajvanit.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit thuhet se rriti gatishmërinë e saj ushtarake për katër ditët e ardhshme dhe paralajmëroi se do të dërgonte forcat e duhura në reagim ndaj “kërcënimeve të armikut”. Në një deklaratë, ajo tha se kishte “vendosmërinë, aftësinë dhe besimin” për të garantuar sigurinë kombëtare të Tajvanit dhe kishte bërë plane të ndryshme të paspecifikuara për një emergjencë.

Reuters më herët raportoi se katër anije luftarake amerikane, duke përfshirë një grup sulmues transportues të udhëhequr nga USS Ronald Reagan, ishin pozicionuar në ujërat në lindje të ishullit në dislokime “rutinë”.

Një numër analistësh kanë thënë për Guardian se një akt ushtarak armiqësor nga Kina nuk ka gjasa, por se përgjigja ka të ngjarë të tejkalojë çdo tjetër në vitet e fundit. Disa, duke përfshirë figura të larta tajvaneze që folën në kushte anonimiteti, prisnin që të ndodhte ndonjë akt i rëndësishëm pas largimit të Pelosit, për të shmangur një konfrontim me asetet ushtarake amerikane.

Ata vunë në dukje gjithashtu se një përgjigje mund të përfshijë veprime ndëshkuese ekonomike. Të martën, autoritetet kineze njoftuan një ndalim të papritur të importeve nga më shumë se 100 kompani ushqimore tajvaneze, i cili u interpretua si një akt ndëshkimi për vizitën e pritshme, një mjet tregtar që Kina e ka përdorur shpesh në mosmarrëveshjet dypalëshe.

Pelosi pritet të qëndrojë në hotelin Grand Hyatt në periferi të qytetit Taipei, përpara se të takohet me Tsai të mërkurën në mëngjes. Ndalesa ishte e paparalajmëruar dhe nuk përfshihej në itinerarin zyrtar të turneut të saj në Azi, i cili përfshinte Singaporin, Japoninë, Malajzinë dhe Korenë e Jugut.

Tajvani po kryen një akt balancues për ruajtjen e sigurisë së status quo-së me Kinën, ndërkohë që ushqen marrëdhëniet ndërkombëtare. Zyrtarët e Tajvanit nuk do të komentonin vizitën e shumëpritur përpara mbërritjes së Pelosit, përveçse të thoshin se gjithmonë mirëpret vizitat e miqve të huaj.

Pelosi është vetëm e fundit në një varg të gjatë delegatësh të huaj që ka vizituar Tajvanin në vitet e fundit, por Pekini bëri përjashtime të rëndësishme nga vjetërsia e saj si kryetare e Dhomës dhe dukej se nuk besonte se ndarja e pushteteve në SHBA nënkuptonte se Biden nuk kishte fuqi për të urdhëruar që të mos shkojë.

Vizita ka tërhequr nivele të jashtëzakonshme interesi.

Të martën pasdite, pothuajse 300,000 njerëz po gjurmonin një fluturim të Forcave Ajrore të SHBA-së që po transportonte potencialisht delegacionin e folësit. Ishin dy aeroplanë të USAF në Malajzi pasi një i dytë u fluturua nga Japonia atë mëngjes.

Fluturimi i Pelosit mori një rrugë jo të drejtpërdrejtë nga Kuala Lumpur, duke devijuar mbi Indonezi dhe Filipine, duke shmangur Detin e Kinës Jugore për të fluturuar nga bregu lindor i Tajvanit. Ndër shqetësimet për reagimin e Kinës ishin frika se do të dërgonte aeroplanë të PLA për të përgjuar ose futur aeroplanin e saj në hapësirën ajrore të Tajvanit.

Jashtë aeroportit Songshan, turma mbështetësish u mblodhën për të mirëpritur Pelosin. Babai e bir dhe Timothy Lee qëndronin me shenja të vizatuara me dorë (SIGN). Timothy i tha Guardian Pelosi kishte rrezikuar jetën e saj për të treguar mbështetje për Tajvanin. “Ne duhet të jemi mikpritës të mirë”. /The Guardian

ARTIKUJT E NGJASHËM

Po mbante fjalim elektoral, qëllohet me armë zjarri ish-kryeministri i Japonisë

PreshevaPRESS

Japonia do të largojë ndalimin e hyrjes për 106 vende, përfshirë SHBA-në

PreshevaPRESS

SHBA-ja dhe BE-ja me sanksione më të ashpra ndaj Rusisë

PreshevaPRESS