PreshevaPRESS

Vuçiq ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.


Takimi ka filluar rreth orës 11:00 në Pallatin e Serbisë në Beograd dhe ka zgjatur rreth një orë e gjysmë, ndërsa është paralajmëruar se Vuçiq do t’i drejtohet publikut në orën 13:30.

Siç ishte paralajmëruar edhe më parë, Vuçiq është dashur të diskutojë për negociatat në kuadër të dialogut Beograd-Prishtinë, të cilat u mbajtën në Bruksel të enjten, më 18 gusht, në një takim me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.

Në takimin në Pallatin e Serbisë morën pjesë edhe kryeministrja Ana Brnabiq, ministri i Financave Sinisha Mali, drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë dhe Metohi, Petar Petkoviq, kryetari i Listës Serbe Goran Rakiq, nënkryetarët e SL Igor Simiq, Dalibor. Jevtiq, Milan Radoiçiq, kryetarë komunash nga veriu i Kosovës, përfaqësues të institucioneve.

Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti u takuan në Bruksel në dy raunde bisedimesh të drejtpërdrejta, në prani të Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme dhe Sigurisë Evropiane, Giuseppe Borelj dhe Përfaqësuesit Special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak.

Bisedimet në Bruksel nuk përfunduan me një marrëveshje, të cilën Boreli e konfirmoi të enjten pasdite, ndërsa Petkoviç tha të premten në Beograd se delegacioni serb ofroi dy propozime për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme – dokumentet e identitetit dhe targat, por që Kurti refuzoi.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Në Morinë, 42-vjeçari nga Presheva kapet në kufi me 5 kilogramë heroinë

PreshevaPRESS

Albin Kurti në krye të LVV’së edhe për 4 vitet e ardhshme

PreshevaPRESS

Rama: Shqipëria nuk do të ndalet së luftuari për pastërtinë e luftës çlirimtare të Kosovës

PreshevaPRESS