PreshevaPRESS

Guinness e shpall Ginon si qeni më i moshuar në botë

Gino është emëruar qeni më i vjetër që jeton, nga Rekordet Botërore Guinness, pasi u konfirmua se ishte mbi 22 vjeç.


Pronari i Ginos, Alex Wolf, tha se ai dhe shokët e tij të kolegjit adoptuan qenin e atëhershëm 2-vjeçar nga Shoqëria Humane e Kolorados në Boulder Valley në vitin 2002.

“Jam shumë i lumtur që e kemi marrë atë. Ai është më i miri”, tha ai.

Guinness ka verifikuar se Gino ka lindur më 24 shtator 2000, duke i dhënë atij titullin e qenit më të vjetër që jeton. Rekorderi i mëparshëm, një qen i quajtur TobyKeith, është gjithashtu ende gjallë, por është 21 vjeç.

Wolf ia atribuoi shëndetin e vazhdueshëm të Ginos një diete të ekuilibruar, kujdesit veterinar dhe dëshirës së qenit për jetën.

“Unë i jap atij të gjithë meritën”, tha Wolf. “Ai ka marrë shumë dashuri dhe unë mendoj se ai është thjesht një qen i fortë”.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Sot shënohet Dita ndërkombëtare e lumturisë

PreshevaPRESS

Moti i ngrohtë gjatë ditëve në vijim: Këto temperatura do të mbizotërojnë në vend

PreshevaPRESS

Sot shënohet 7 marsi – Dita e Mësuesit

PreshevaPRESS