PreshevaPRESS

Krasniqi: Shkëmbimi i territoreve nuk zgjidh asnjë problem

Profesori universitar dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Milazim Krasniqi ka thënë se shkëmbimi i territoreve nuk e zgjidh asnjë problem midis Kosovës e Serbisë.


Ai ka radhitur edhe arsyet për një gjë të tillë, duke shtuar se kjo ide ka qenë e ish-ambasadorit amerikan në Beograd, Kameron Manter, pasuar pastaj edhe nga Xhon Bollton e Federika Mogerini.

“Rusia pas rezistencës spektakulare të Ukrainës ndaj agresonit të saj ushtarak çdo ditë po dobësohet më shumë dhe izolimi i saj ia pamundëson që të involvohet më direkt në një krizë në Ballkan, prandaj kriza të jetë vetëm ndërmjet serbëve lokalë dhe qeverisë së Kosovës”, ka shkruar ndër të tjerash ai.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

Ideja e shkëmbimit të territoreve ka qenë e ish ambasadorit amerikan në Beograd, Kameron Manterit, pastaj e Xhon…

Posted by Milazim Krasniqi on Tuesday, 6 December 2022

ARTIKUJT E NGJASHËM

Ohri, fitore apo humbje e Kosovës? – Flasin analistët

PreshevaPRESS

Presidenti i Malit të Zi do të zgjidhet me balotazh

PreshevaPRESS

Kurti: Takimi i sotëm ishte konfirmim që propozimi i BE është i pranueshëm dhe i pandryshueshëm

PreshevaPRESS